GDZIE ODDAĆ ZUŻYTE TUSZE?

2022-07-20

W ostatnim czasie wiele możemy usłyszeć na temat prawidłowego segregowania śmieci oraz recyklingu. Sporo mówimy także o substancjach niebezpiecznych, które wymagają specjalistycznego podejścia. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że opakowania po zużytych tuszach takiego właśnie podejścia wymagają. Gdzie można je oddać i dlaczego nie powinniśmy wyrzucać ich do zwykłych śmieci?

Który kubeł wybrać?

Zdecydowana większość z nas musi segregować śmieci, bez względu na to, czy mieszkamy w domu, czy też w bloku. Do dyspozycji mamy kilka kubłów, do których każdego dnia wrzucamy śmieci. Pierwszy jest koloru żółtego - tutaj lądują plastiki i metal, drugi koloru niebieskiego - na papier, trzeci - zielony jest na szkło, czwarty - zwykle brązowy - jest na odpady bio. Każdy ma także w domu kubeł na odpady zmieszane. Do którego pojemnika wyrzucić pojemnik po tuszu do drukarki? Odpowiedź brzmi: do żadnego. Niektórzy z całą pewnością umieściliby go w pojemniku na plastik, inni wrzucili do odpadów zmieszanych. Badania wykazują, że aż 75% zużytych tuszów trafia właśnie to zwykłych pojemników na śmieci. Nie jest to jednak właściwe. Dlaczego? Otóż w składzie tuszów do drukarek znajdziemy różnego typu substancje, które po zaschnięciu na papierze nie są groźne. Odpowiednio przechowywane, w zamkniętym opakowaniu, także nie stanowią żadnego zagrożenia. Problem pojawia się w momencie, gdy zużyty tusz wyrzucimy do zwykłych śmieci. Jego resztki mogą przedostać się do środowiska naturalnego, stanowiąc niemałe zagrożenie dla niego. Ponadto, resztki zużytego tuszu okazują się szkodliwe także dla ludzi, a w szczególności małych dzieci czy osób z osłabioną odpornością. Dlatego też powinniśmy pamiętać o odpowiedniej utylizacji pojemników na tusz do drukarek. 

Gdzie oddać pojemnik po zużytym tuszu?

Wiemy już, że wyrzucanie pojemników po zużytych tuszach do zwykłych śmieci nie będzie najlepszym pomysłem. Pozostaje jednak pytanie, jak je zutylizować w prawidłowy sposób? Rozwiązanie jest bardzo proste, bowiem najlepiej oddać je do sklepu, w którym kupujemy nowy tusz. Prawo zobowiązuje większe podmioty gospodarcze do przyjmowania od klientów zużytych pojemników. Czasami istnieje możliwość oddania ich nawet wtedy, gdy nie zamierzamy kupować nowego tuszu. Zebrane pojemniki są przekazywane do utylizacji, które przebiega w sposób niezagrażający środowisku naturalnemu ani człowiekowi. Problem pojawia się jednak w momencie, gdy nowe tusze do drukarek kupujemy przez internet. Owszem, możemy zapakować zużyty pojemnik i odesłać go na adres sklepu internetowego, jednak jest to stosunkowo skomplikowana i kosztowna procedura. 

Gdzie wyrzucić pojemniki po tuszach do drukarek?

Jeśli nie mamy możliwości zutylizowania tuszów do drukarki, oddając je do sklepu stacjonarnego, możemy skorzystać z innego rozwiązania. Wystarczy poszukać odpowiedniego pojemnika na odpady, takie jak właśnie pojemniki na tusze do drukarek. Tutaj jednak może pojawić się pewien problem, bowiem wiele osób błędnie wrzuca zużyte tusze do elektrośmieci. Pamiętajmy, że o ile elektrośmieciami może być telefon czy sama drukarka, o tyle tusz do niej już nie. Pojemniki na zużyte tusze posiadają specjalne oznaczenie, którym należy się kierować. Znajdziemy je przede wszystkim w galeriach handlowych, czasem również w domach kultury bądź w fundacjach, promujących zdrowy, ekologiczny tryb życia. W ramach akcji tematycznych, tego typu śmieci zbierane są także w niektórych szkołach czy przedszkolach. Zorientujmy się, czy w naszej okolicy nie działa placówka, w której moglibyśmy oddać zużyte pojemniki. Jeśli tak, możemy zrobić to bezpłatnie, w godzinach jej otwarcia. 

Wizyta w PSZOK

Sposobem na utylizację zużytych tuszów do drukarek może być wizyta w PSZOK. Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych znajdują się w każdej gminie. Możemy w nich zostawić nie tylko pojemniki na tusze, lecz także innego rodzaju odpady, takie jak meble, zużyty sprzęt elektroniczny czy odpady zielone. Lista jest naprawdę długa, dlatego warto ją sprawdzić, zanim wybierzemy się do punktu. Możemy w nim oddać śmieci zupełnie za darmo. W niektórych, większych gminach znajduje się kilka punktów, co jest dużym ułatwieniem dla mieszkańców. W punktach możemy oddać dowolną ilość odpadów, dowolną ilość razy w roku. Niemniej jednak musimy zadbać o ich transport we własnym zakresie, choć w przypadku pojemników nie stanowi on większego problemu. 

Sprzedaż zużytych pojemników

Na rynku działają firmy, które skupują zużyte pojemniki po tuszach do drukarek. Możemy skorzystać z ich oferty, jeśli chcemy dodatkowo zarobić. Oczywiście, zysk z przeprowadzonej transakcji tego rodzaju jest naprawdę niewielki, jednak dzięki niej mamy pewność, że odpady trafiają w dobre ręce. Firmy zajmują się bowiem ich utylizacją w sposób w pełni bezpieczny dla środowiska. Tego rodzaju przedsiębiorstwa znaleźć możemy w internecie, niektóre prowadzą również punkty stacjonarne. Pamiętajmy jednak, że kwota za oddany pojemnik ma charakter symboliczny, zatem zbieranie ich w celach zarobkowych nie jest najlepszym rozwiązaniem.

pixel