CO ZROBIĆ GDY TUSZ W DRUKARCE ZASCHNIE?

2022-05-30

Zaschnięty tusz w drukarce stanowi powszechny problem, z którym w wielu przypadkach możemy poradzić sobie we własnym zakresie. Niemniej jednak musimy przy tym zachować wszelkie środki ostrożności, tak aby nie uszkodzić urządzenia. Co zrobić, gdy tusz w drukarce zaschnie?

Jak rozpoznać, że tusz w drukarce zaschnął?

Zanim podejmiemy jakiekolwiek czynności naprawcze, musimy upewnić się, że problem leży w zaschniętym tuszu do drukarki. Po czym możemy go rozpoznać? Otóż przy zaschniętym tuszu drukarka zazwyczaj odmawia nam posłuszeństwa. Jeśli w ogóle drukuje, to papier pokryty jest nieestetycznymi paskami, plamami czy kleksami. Tak najczęściej objawia się zaschnięty tusz. Jeżeli natomiast mamy do czynienia z innego typu awarią, dodatkowo może pojawić się dziwny, nienaturalny dźwięk podczas drukowania. Wiele osób zadaje sobie pytanie, po jakim czasie tusz może zaschnąć? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, bowiem wiele zależy tak naprawdę od jego jakości. Czasami wystarczy przez kilka dni nie używać drukarki, aby tusz powoli zaczął zasychać. W innych przypadkach potrzeba nawet kilku tygodni, aby zauważyć, że tusz może być zaschnięty. Nie kierujmy się więc tym, kiedy ostatnio wymienialiśmy tusz, jeśli podejrzewamy, że jest on zaschnięty. 

Jak uporać się z zaschniętym tuszem?

Zaschnięty tusz stanowi nie lada problem, bowiem jeśli nie uporamy się z problemem, nic nie wydrukujemy bądź wydruk nie będzie klarowny. Najwięcej wątpliwości pojawia się w momencie, gdy potrzebujemy coś wydrukować na szybko i spotkamy się z tak niemiłą niespodzianką. Co zrobić w tej sytuacji? Należy zachować spokój, bowiem problemu zaschniętego tuszu możemy pozbyć się we własnym zakresie, i to zaledwie w kilka chwil. Kluczem do sukcesu jest oczyszczenie dysz drukujących. Choć brzmi to dosyć enigmatycznie, wbrew pozorom wcale nie jest takie trudne. Nowoczesne drukarki wyposażone są w mechanizmy samoczyszczące, dzięki czemu samodzielnie nie musimy podejmować praktycznie żadnych kroków. Wystarczy uruchomić tryb czyszczenia, a drukarka wykona pracę we własnym zakresie. Ponadto, oczyszcza się ona automatycznie co jakiś czas. Zbyt często powtarzanie czynności automatycznego czyszczenia może jednak sprawdzić, że będziemy zużywać bardzo duże ilości tuszu. Dlatego też, w miarę możliwości, stosujmy tryb samooczyszczania drukarki zgodnie z zaleceniami producenta.

Jak samodzielnie doczyścić drukarkę?

Jeśli nasza drukarka nie posiada trybu samoczyszczenia, możemy spróbować doczyścić ją we własnym zakresie. Przede wszystkim należy wyjąć głowicę i pojemniki z tuszem z drukarki oraz z koszyka głowicy wyjąć kartridże. Na spodek bądź niewielki talerzyk wlewamy płyn czyszczący, w którym umieszczamy głowicą na maksymalnie 12 godzin. Po tym czasie osuszamy głowicę, składamy poszczególne elementy i przeprowadzamy wydruk testowy. W przypadku, gdy kartridże zintegrowane są z głowicami, należy wyjąć kartridże i umieścić je na nasączonych płynem do czyszczenia płatkach kosmetycznych. Pozostawiamy je na około pół godziny, następnie osuszamy ręcznikiem papierowym, wkładamy z powrotem i przeprowadzamy wydruk testowy. 

Jak czyścić sprzęt, aby go nie uszkodzić?

Samodzielne doczyszczanie głowic nie jest szczególnie problematyczne, jednak zawsze stanowi swego rodzaju ingerencję w sprzęt. Dlatego też musimy zachować szczególną ostrożność, tak aby nie uszkodzić drukarki podczas czyszczenia. Przede wszystkim musimy dokładnie osuszyć elementy, zanim zdecydujemy się włożyć je ponownie do wnętrza urządzenia. Pamiętajmy, aby stosować specjalistyczne płyny do czyszczenia drukarek, w przeciwnym razie możemy bowiem doprowadzić do jeszcze większych strat. Jeśli nie mamy większego doświadczenia w oczyszczaniu drukarek z zaschniętego tuszu, możemy oddać sprzęt do serwisu.

Oczyszczanie drukarek z zaschniętego tuszu - czy jest opłacalne?

W profesjonalnym serwisie drukarek specjaliści zajmą się oczyszczaniem ich z zaschniętego tuszu. Pozostaje jednak pytanie, czy takie rozwiązanie jest w ogóle opłacalne? Każdy serwis dysponuje własnym cennikiem, jednak faktem jest, iż często koszt naprawy przekracza wartość drukarki. Ma to miejsce zwłaszcza wtedy, gdy jesteśmy posiadaczami wiekowego urządzenia. W takim przypadku jego naprawa jest zwyczajnie nieopłacalna - o wiele bardziej opłaca się kupić nowy sprzęt. Zanim oddamy drukarkę do serwisu, upewnijmy się, czy nie posiada ona trybu autoczyszczenia. Może bowiem zdarzyć się tak, że zapłacimy specjaliście za kliknięcie w odpowiednie przyciski, a sam rachunek będzie opiewał na niemałą kwotę. W momencie, gdy uda nam się naprawić drukarkę i będzie ona wykonywać swoją pracę w prawidłowy sposób, powinniśmy wdrożyć działania profilaktyczne, które pozwolą uniknąć problemu zaschniętego tuszu w przyszłości. Eksperci zalecają, aby używać drukarki przynajmniej raz w tygodniu, tak aby nie dopuścić do zaschnięcia tuszu. Ponadto, wybierajmy tusze wysokiej jakości, które nie zasychają zbyt szybko. Są one nieco droższe, jednak pozwalają uniknąć wielu problemów z drukowaniem. 

pixel