CZY DRUKARKA LASEROWA JEST NA TUSZ?

2022-05-30

Drukarki pomagają w sytuacjach, gdy trzeba wydrukować umowę o pracę, zdjęcia z wakacji, wypracowanie do szkoły. Ponieważ dzisiaj technologia stała się dostępna, znacznie wygodniej jest ją kupić na własny użytek niż biegać po centrach kopiowania w poszukiwaniu pomocy. Ważne! Czy drukarka laserowa jest na tusz? Drukarka atramentowa korzysta z wkładów atramentowych - tuszu, podczas gdy drukarka laserowa wykorzystuje tonery. Toner jest niezbędny do wykonania procesu drukowania, bez niego urządzenie nie będzie działać. Wymaga regularnej wymiany, ale na pewno wykonuje się to rzadszej niż w przypadku tuszu w drukarce atramentowej.

Co to jest kartridż z tuszem?

Wkłady atramentowe są używane w podczas drukowania i występują w różnych kolorach, ale najczęściej spotykanymi kolorami są cyjan (niebieski), purpurowy (czerwony), żółty i czarny. Kartridże atramentowe z małą gęstością nasączone są płynnym tuszem. Mają ograniczone okresy możliwości do stosowania, ponieważ tusz może z czasem wyschnąć, zwłaszcza jeśli nie drukujesz zbyt często.

Co to jest toner?

Tonery do drukarek laserowych zawierają proszek zamiast płynnego atramentu. Czyli drukarka laserowa nie jest na tusz.Toner daje wyraźniejsze obrazy i efektywniej odwzorowuje delikatne linie oraz sam tekst, ponadto daje możliwość sprawniejszego nagrzewanie się drukarki. Toner występuje w 4 barwach, które można mieszać: czarnym, czerwonym, niebieskim i żółtym. W procesie tworzenia pigmentu wykorzystywane są różne polimery i barwniki.

Różnice między tuszem a tonerem

Tusze są wykorzystywane w drukarkach atramentowych, ponadto uznano, że są znacznie wymagające podczas przechowywania od tonerów. Jednak w porównaniu do drukarek atramentowych drukowanie laserowe ma kilka wad: obrazy przekazują mniej kolorów i nie mają takiego nasycenia. Jednak są też zalety: wysoki stopień przejrzystości, stabilność koloru, szybsze drukowanie, wolniejsze zużycie. Potrzebujesz porady? Skontaktuj się z obsługą naszego sklepu, udzielimy odpowiedzi na wszystkie pytania i pomożemy wybrać odpowiedni toner do Twojej drukarki – oryginalny (droższy) lub zamiennik (tańszy). Ale jakość druku w obydwu przypadkach jest zbliżona.

Zasada działania drukarek z tonerem i tuszem

Modele atramentowe rozpylają płynny tusz przez dysze, podczas gdy modele laserowe wykorzystują drobny proszek - toner. Podejścia są różne, a zatem i zakres będzie różny.

Zasada działania jest prosta: atrament jest dostarczany przez specjalne dysze. Dysze znajdują się na głowicy drukującej, która porusza się do przodu i do tyłu, tworząc obraz. Liczba dysz zależy od modelu drukarki i producenta. Zwykle waha się od 16 do 64, a najnowsze modele jeszcze więcej. To właśnie oznacza drukarka atramentowa.

Co oznacza drukarka laserowa? To urządzenie z bardziej wyrafinowaną technologią transferu obrazu. Początkowo na papierze powstaje namagnesowany obszar z ładunkiem dodatnim, do którego przyciągany jest toner o ładunku ujemnym. Następnie kartka papieru wchodzi do jakiegoś pieca, w którym topi się proszek. W efekcie toner ochładza się i twardnieje.

Plusy drukowania laserowego z tonerem

  • Ekonomiczne wykorzystanie tonera. Koszt jednej strony jest niższy niż w przypadku odpowiednika do drukarek atramentowych.
  • Wysoka prędkość. Świetnie sprawdza się w przypadku dużych partii dokumentów. Jednak w zależności od modelu czas nagrzewania przed pierwszym wydrukiem jest różny.
  • Dokładne drukowanie. Toner nie jest tuszem, dlatego nie rozmazuje ani nie plami rąk ani powierzchni.
  • Wyraźny nadruk. Lepiej przenosi litery i drobne szczegóły na papier, dzięki czemu dokumenty wyglądają na bardziej czytelne.

Tusz czy toner – jaki rodzaj drukowania wybrać?

Jeśli zastanawiasz się, jaką drukarkę kolorową kupić laserową czy atramentową do biura, odpowiedź jest oczywista. Model laserowy jest rzadko używany do drukowania w kolorze, ponieważ maksymalna rozdzielczość to tylko 4800×1200 pikseli. Nadaje się jednak do przygotowywania broszur, zdjęć do prezentacji, wszelkiego rodzaju dokumentów, raportów. Technologia laserowa jest w czołówce, jeśli chodzi o szybkie drukowanie dokumentów.

Kolejna różnica między drukarką atramentową a drukarką laserową dotyczy przedziału cenowego.Technologia atramentowa uważana jest za tańszą. Mimo to otrzymujesz kompaktowy sprzęt do robienia fajnych i soczystych zdjęć. Jednak na dłuższą metę operacja nie wydaje się już tak różowa. W końcu wkłady są zaprojektowane na niewielką ilość tuszu, są dość drogie, szybko się opróżniają. Część atramentu jest zużywana na czyszczenie dysz, a część nie może być w ogóle używana. Dzieje się tak, gdy jeden kolor się skończył, a drugi jeszcze nie. Ale musisz wymienić cały wkład.

Technologia laserowa zwykle kosztuje więcej. Standardowe wkłady mają pojemność 700-40 000 arkuszy. Dlatego koszt sprzętu łatwo się zwraca, ponieważ toner starcza na długi czas. Na przykład musisz drukować 20 stron dziennie, 600 miesięcznie. Zasób zwykłego wkładu wystarcza na 700 arkuszy. Większość urządzeń do drukarek atramentowych będzie musiała zostać wymieniona po półtora tygodnia, ponieważ standardowy wkład jest przeznaczony na 180 wydruków. W naszej ofercie dostępne są tonery oryginalne oraz zamienniki np. do takich modeli drukarek jak: Brother, Canon, Develop, Konica Minolta, Olivetti, Ricoh, Xerox. 

pixel