CZY TUSZ DO DRUKARKI MA TERMIN WAŻNOŚCI?
Czy tusz do drukarki ma termin ważności? Z reguły okres trwałości tuszu pigmentowego wynosi trzy lata, a tuszu wodnego pięć (data produkcji jest zwykle wskazywana przez producenta na etykiecie). Jednak po otwarciu opakowania fabrycznego nie zaleca się używania tuszu dłużej niż 6 miesięcy (przede wszystkim ze względu na stopniowe parowanie i gęstnienie płynu). Tusz do drukarki, podobnie jak inne płyny przemysłowe, należy przechowywać w ciemnym miejscu, niedostępnym dla dzieci. Długotrwała ekspozycja na promienie ultrafioletowe, niskie i wysokie temperatury jest wysoce niepożądana. Normalna temperatura przechowywania tuszu wynosi około +15 do +35 stopni Celsjusza, to jest normalna temperatura pokojowa. Ważne! Nie wystawiaj tuszu do drukarki na słońce ani nie wkładaj do lodówki.
Jeśli poszukujesz odpowiedzi na temat terminu ważności tuszu do drukarki skontaktuj się z naszym sklepem tonerdodrukarki.pl. Udzielimy pomocy przy wyborze optymalnego produktu do Twojej drukarki i odpowiemy na każde pytanie. Dysponujemy rozbudowaną ofertą materiałów eksploatacyjnych, które możesz szybko wyszukiwać oraz sprawdzić status swojego zamówienia.
Osad i skrzepy tuszu do drukarki
Jeśli zauważysz osad lub grudki w zbiorniku z tuszem, możesz go uznać za nieodpowiedni do zastosowania. Skrzepy mogą również tworzyć się pod wpływem niskich temperatur, na przykład, jeśli atrament przechowujesz zimą na balkonie lub w lodówce, w którym to przypadku możesz spróbować pozostawić go na dwa dni w temperaturze pokojowej. Ponadto w pojemnikach dawcy każdego CISS, czyli drukarki z systemem stałego zasilania atramentem (głównie przy użyciu atramentu pigmentowego) może tworzyć się osad, ponieważ te stałe pojemniki zawierają dużą ilość tuszu i są zużywane powoli, dlatego zaleca się przynajmniej potrząśnięcie atramentem raz na kilka miesięcy.
Rozcieńczanie i mieszanie tuszu do drukarki
W żadnym wypadku tusz do drukarki nie powinien być rozcieńczany wodą lub innymi płynami do tego nieprzeznaczonymi, w niektórych przypadkach rozcieńczanie jest dozwolone, ale do tego celu należy używać tylko specjalnych płynów. Nie mieszaj barwników różnych typów, może to spowodować wysunięcie się głowicy drukującej. Z reguły można mieszać tusze o tych samych właściwościach i rodzaju, pochodzące od różnych producentów, ale należy to sprawdzić u sprzedawcy lub producenta.
Warto zauważyć, że nadal nie zaleca się mieszania nawet w pełni kompatybilnych atramentów, zwłaszcza w dużych ilościach, ponieważ tusze z różnych serii lub od różnych producentów mogą mieć różne nasycenie lub w zasadzie różne gamy kolorów, a jeśli zwykle atrament nie posiada znaczących odchyleń gamy kolorów w stosunku do oryginalnego tuszu, to przy mieszaniu lub łączeniu tuszy różnych serii/producentów takie odchylenia mogą się ujawnić, a w efekcie będziesz musiał zutylizować cały wypełniony tusz.
Używanie tuszu do drukarki dla HP w Epson, dla Canon w Brother itp.
Zabronione jest używanie w drukarce tuszu, który nie jest przeznaczony dla tej linii drukarek, ponieważ może to również prowadzić do słabej jakości druku i awarii głowicy drukującej. Etykieta niekoniecznie musi wskazywać model drukarki lub numery wkładów, z reguły atrament jest kompatybilny z niektórymi liniami drukarek i po prostu niemożliwe jest wymienienie wszystkich drukarek z niektórych linii na etykiecie. Informacje te należy sprawdzić u sprzedawcy.
Nie pozwól, aby tusz do drukarki wysechł
Zaleca się, aby wszystkie drukarki atramentowe i urządzenia wielofunkcyjne były używane przynajmniej raz w tygodniu. Używając atramentu na bazie wody, drukarkę można pozostawić bez pracy przez dłuższy czas, na przykład na kilka tygodni, a czasem nawet miesięcy, ale jest to wysoce niepożądane i ryzykowne. Należy również wziąć pod uwagę, że przy długotrwałym, rzadkim użytkowaniu drukarek, skrzepy atramentu stopniowo gromadzą się w kanałach głowicy drukującej, co ostatecznie prowadzi do zatykania się poszczególnych dysz, a w konsekwencji do pogorszenia jakości druku, aż do całkowitego braku druku wszystkich kolorów.
Często zadawane pytania odnośnie tuszu do drukarki
Czy tusz do drukarki ma termin ważności i czy moje materiały eksploatacyjne mogą z tego powodu przestać działać? Jaka jest data ważności tuszu? Dlaczego może wygasnąć? Czy w materiałach eksploatacyjnych jest coś, co powoduje, że przestają one działać po określonej dacie? Takie pytania mogą przychodzić do głowy użytkownikowi podczas korzystania z drukarki. Na przykład większość materiałów eksploatacyjnych HP nie ma daty ważności tuszu, więc te pytania dotyczą tylko niektórych użytkowników. Spośród nielicznych materiałów eksploatacyjnych HP, które mają datę ważności, niektóre rzeczywiście przestają działać w określonych terminach, podczas gdy inne mogą zostać zastąpione przy minimalnym wpływie na ogólny proces drukowania. Wnikanie powietrza i pary wodnej może z czasem powodować zmiany w tuszu.
Dlaczego potrzebuję daty ważności tuszu do drukarki?
Dlaczego tusze do drukarki mają datę ważności? Aby chronić system drukowania i zapewnić jakość druku. Jeśli po określonej dacie we wkładzie nadal pozostaje atrament, wkład przestaje działać lub wyświetla ostrzeżenie, a użytkownik może wykonać czynności testowe. Jak wspomniano powyżej, większość materiałów eksploatacyjnych HP nie ma daty ważności atramentu. Ten problem dotyczy tylko niewielkiej liczby starszych materiałów eksploatacyjnych HP. Należy pamiętać, że data wybita lub wydrukowana na materiale eksploatacyjnym nie jest datą ważności atramentu. Zazwyczaj daty wydrukowane na materiałach eksploatacyjnych do drukarek atramentowych HP wskazują datę wygaśnięcia gwarancji. Aby określić datę ważności tuszu w konkretnym materiale eksploatacyjnym, należy wziąć pod uwagę trzy czynniki: rodzaj materiału eksploatacyjnego, datę wygaśnięcia gwarancji oraz datę pierwszej instalacji wkładu w drukarce.