DLACZEGO DRUKARKA NIE DRUKUJE, MIMO ŻE JEST TUSZ

2022-09-02

W przypadku wielu drukarek atramentowych z wkładami występuje problem: zbiorniki z tuszem są nadal pełne, ale drukarka nie drukuje niektórych kolorów lub rozdaje puste kartki. Jednocześnie wykrywane są wkłady (nie pojawiają się komunikaty o błędach i drukowanie nie jest blokowane), ale nawet wielokrotne głębokie czyszczenie nie pomaga. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego drukarka nie drukuje, mimo że jest tusz.Ta wiedza pomoże ustalić, co zrobić w pierwszej kolejności, aby jeszcze bardziej nie zaszkodzić urządzeniu.

Dlaczego drukarka nie drukuje, mimo że jest tusz - możliwe przyczyny

Jeśli we wkładach jest tusz, ale drukarka nie drukuje, może to być spowodowane 3 przyczynami:

 • Otwór powietrza na wkładzie jest zamknięty.
 • Tusz nie przechodzi przez kanały SG (blokada).
 • Wyciek powietrza na połączeniu dysz wkładu (uszczelki mogły się przesunąć).

Rozwiązywanie problemów

Najlepszą opcją jest sprawdzenie wszystkiego na raz:

 • Sprawdź, czy otwór wentylacyjny jest otwarty i umożliwia przepływ powietrza (w trybie pracy otwór do napełniania musi być zamknięty na zaworze szybko zamykającym, a otwór wentylacyjny musi być otwarty).
 • Upewnij się, że tusz nie stracił jeszcze ważności (po otwarciu opakowania nie zaleca się używania tuszu dłużej niż sześć miesięcy).
 • Wypłucz wkłady.
 • Wypłucz głowicę drukującą.
 • Wyjąć, wypłukać, dokładnie sprawdzić i ponownie założyć uszczelki.

Awarie fizyczne powodujące, że drukarka nie drukuje, mimo że jest tusz

Urządzenia wielofunkcyjne i niektóre drukarki nie będą działać przy otwartej pokrywie, ponieważ sprzęt jest wyposażony w specjalny czujnik i może on zostać zablokowany. Do druku ciągłego, wykorzystywany jest system ciągłego zasilania atramentem CISS, który można uzupełniać różnymi rodzajami tuszu. Metoda blokady zależy od konkretnego modelu urządzenia.

Połączenie i papier

Pierwszym krokiem jest sprawdzenie jakości połączenia przewodu zasilającego i połączenia z komputerem lub laptopem. Nie zapomnij włączyć drukarki przyciskiem na obudowie. Jeśli korzystasz z połączenia sieciowego Wifi, upewnij się, że jest odpowiednia jakość sygnału. Sprawdź, czy w zasobniku jest wystarczająca ilość papieru, czy jest tam dobrze zamocowany. Sprawdź, czy wewnątrz urządzenia nie ma zacięć. Używaj tylko arkuszy, które pasują do cech modelu i nie mają wad zewnętrznych. Nie zaleca się ponownego wykorzystywania stron z wydrukowanymi obrazami lub tekstem.

Zatkane lub wysuszone wkłady

Jeśli drukujesz często i dużo może nastąpić, zatkanie kanałów przepływu tuszu wewnątrz wkładu lub głowicy drukującej. A w przypadku, gdy praca z drukarką jest bardzo rzadka, możliwe jest wysychanie farb na powierzchniach. Każda z tych sytuacji może łatwo spowodować, że wkład przestanie drukować, nawet jeśli nadal jest pełen tuszu. Aby rozwiązać takie problemy, możesz skorzystać z jednego z dwóch rozwiązań: programowego lub fizycznego. Pierwsza obejmuje manipulacje wewnątrz urządzenia za pomocą specjalnego narzędzia, druga wymaga ręcznej interwencji. Mianowicie mycie i czyszczenie resztek tuszu.

Zbiorniki z tuszem nie są prawidłowo napełnione

Uzupełnianie wkładu powinno odbywać się wyłącznie za pomocą materiałów eksploatacyjnych wysokiej jakości. Kupuj towary tylko od zaufanych dostawców i sprawdzonych producentów. W naszym sklepie tonerdodrukarki.pl, posiadamy w ofercie tusze oryginalne i w zamiennikach kompatybilne z wieloma urządzeniami drukującymi (np. Canon, Brother, HP, Epson oraz Lexmark). U nas kupisz tusze czarne i kolorowe najwyższej jakości. Tusz musi pasować do modelu drukarki.

Używasz nieoryginalnych wkładów lub niezgodnego tuszu

Jeśli wkłady, które znajdowały się w drukarce w momencie zakupu, są niesprawne lub po prostu zużyły się z czasem, musisz kupić nowe. W przypadku, gdy były to nieoryginalne materiały eksploatacyjne, to z czasem może pojawić się problem w postaci braku drukowania przez drukarkę, nawet jeśli jest tusz. W takiej sytuacji będziesz musiał ponownie kupić oryginalny produkt lub zamiennik podobny do tych, które są obecnie w użyciu. W tym celu zapoznaj się z ofertą nasze sklepu i wybierz tusz pasujący do modelu Twojej drukarki (oryginał lub zamiennik). 

Problemy w oprogramowaniu

Sprawdzanie poziomu tuszu we wkładach za pomocą specjalnego programu:

 • Przez panel sterowania przejdź do sekcji z drukarkami.
 • Z menu kontekstowego (prawy przycisk myszy) wybieramy - Preferencje drukowania.
 • Przejdź do zakładki konserwacji, a na dole kliknij - Informacje o stanie.
 • W następnym oknie kliknij element - Dane tuszu.

Oprogramowanie nie widzi wkładu

Często producenci instalują w swoim sprzęcie specjalne liczniki tuszu. Gdy drukarka wykona określoną liczbę wydruków, system zgłasza, że tusz się kończy. Tak może być, chociaż wkłady nie zawsze są całkowicie puste. Dlatego fizyczne uzupełnianie materiałów eksploatacyjnych nie zawsze jest wystarczające, aby kontynuować drukowanie z użyciem wkładów czarnych lub kolorowych. Użytkownik musi zresetować ten licznik.

Czasami drukarka po prostu nie widzi wkładu. Dzieje się tak z powodu naruszenia kontaktu wkładu ze stykami znajdującymi się wewnątrz karetki. Przyczyną może być kurz lub zaschnięty tusz. Musisz również upewnić się, że wszystkie folie ochronne zostały usunięte w przypadku zainstalowania nowego wkładu. Ponadto jeśli sterownik nie jest obecny na komputerze, należy go zainstalować, jeśli jest obecny, odinstaluj i zainstaluj ponownie. 

Jeśli nic nie pomogło?

Co zrobić, jeśli drukarka nie drukuje, ale jest w niej atrament, gdy żadna z metod nie dała pozytywnego wyniku. Jedyną opcją dalszych działań jest skontaktowanie się z centrum serwisowym producenta sprzętu. Bardzo rzadko, ale zdarza się, że płyta systemowa urządzenia ulegnie awarii, pociąga to za sobą problemy z drukowaniem.  

pixel