DO JAKICH DRUKAREK SĄ TANIE TONERY?

2022-05-30

Zakup drukarki to dopiero część wydatków, jakie będzie trzeba ponieść, jeśli chcemy drukować w domowym zaciszu bądź w firmie. Co jakiś czas będziemy bowiem musieli wymieniać w drukarce toner, co wiąże się z kolejnymi kosztami. Nic więc dziwnego, że większość z nas szuka drukarek, do których tanio można zakupić tonery. Jakie to modele?

Cena tonera - czy warto brać ją pod uwagę?

Każdy, kto stoi przed zadaniem, jakim jest zakup nowej drukarki, powinien zdać sobie sprawę, że cena tonera to jeden z ważniejszych aspektów, jakie bierze się pod uwagę przy wyborze odpowiedniego modelu urządzenia. Oczywiście, nie jest to jedyny czynnik, jakim należy się kierować. Powinniśmy jednak mieć świadomość, że koszty zakupu tonera mogą być naprawdę wysokie, zwłaszcza jeśli drukujemy dużo i często. Dotyczy to w szczególności firm bądź osób pracujących zdalnie, choć nie tylko. Pamiętajmy, że w wielu przypadkach możliwe jest skorzystanie z zamienników tonerów, które sprawiają, że eksploatacja drukarki jest jeszcze mniej kosztowna. Niemniej jednak zamienniki mają tylu samo zwolenników, co przeciwników, dlatego dobrze jest skupić się przede wszystkim na kosztach samych oryginalnych tonerów. 

Drukarki z tanimi tonerami

Kupując drukarkę, zorientujmy się, jaka jest średnia cena tonera. Weźmy pod uwagę głównie oferty sklepów internetowych, gdyż to te zazwyczaj oferują najlepsze ceny. Oto kilka modeli drukarek, do których tonery są stosunkowo tanie.

Drukarka Samsung Xpress SL-M2026

Drukarka Samsung Xpress SL-M2026 to jeden z tańszych modeli - samo urządzenie możemy zakupić już za około 350-400 zł. Urządzenie to cieszy się dobrymi opiniami użytkowników, a co więcej, tonery do niego są niezwykle wydajne. Potrafią zadrukować średnio 1000 stron, a koszt drukowania jednej z nich wynosi około  9 groszy. Drukować możemy na każdym rodzaju papieru. 

Drukarka HP 107a

Kolejna propozycja cenowo nie różni się zbytnio od poprzedniej - za samo urządzenie zapłacimy około 350-400 zł. Drukarka jest bardzo wydajna, pozwala uzyskać wysoką jakość wydruków, głównie dzięki nasyconemu i intensywnemu czarnemu kolorowi. Koszt zakupu tonera jest niski, lecz nieco wyższy niż w poprzedniej drukarce. Trzeba za niego zapłacić średnio 130 zł, przez co zadrukowanie jednej strony będzie kosztować około 13 groszy. 

Brother HL-1110E

Drukarka Brother HL-1110E to drukarka, która doskonale sprawdza się zarówno w domach, jak i w mniejszych biurach. Jedna kartka zadrukowana jest w około 10 sekund, przez co urządzenie jest niezwykle efektywne. Choć drukarka jest nieco droższa od poprzedników, gdyż jej cena zaczyna się od 400 zł, to tonery do niej są znacznie tańsze. Za jedną sztukę będziemy musieli zapłacić około 50 zł, co oznacza, że koszt zadrukowania jednej strony wyniesie nie więcej, niż 5 groszy.

Samsung SL-M2070

Samsung SL-M2070 to urządzenie wielofunkcyjne, które łączy w sobie drukarkę, skaner i kopiarkę. Będzie ono przydatne w szczególności w biurach, choć bardzo często wybierane jest także do domów. Cena sprzętu oscyluje w okolicach 600 zł, zatem jest całkiem przystępna. Koszt zakupu tonera wynosi natomiast 90 zł, przez co zadrukowanie jednej strony nie będzie kosztować więcej, niż 9 groszy.

Brother DCP-1623WE

Brother DCP-1623WE to kolejne urządzenie wielofunkcyjne, które jednocześnie drukuje, skanuje i kopiuje. Koszt jego zakupu nie jest wysoki - podobnie jak w przypadku urządzenia Samsung wynosi około 600 zł. Znacznie tańsze są jednak tonery, które kosztują około 60 zł. Zadrukowanie jednej kartki wiąże się z wydatkiem około 4 groszy, przez co jest to jedno z najbardziej ekonomicznych urządzeń, dostępnych obecnie na rynku.

Jaką drukarkę wybrać do domu i do biura?

Powyższe przykłady pokazują, że często do taniej drukarki możemy zakupić tanie tonery - samo urządzenie nie musi kosztować wiele, aby być tanim w eksploatacji. Cena tonera to niewątpliwie istotny czynnik, jakim należy się kierować, zwłaszcza jeśli na co dzień drukujemy naprawdę duże ilości dokumentów. Wybór konkretnej drukarki jest kwestią indywidualną, bowiem inne modele sprawdzają się w domach, inne natomiast w biurach. Niemniej jednak coraz większą popularnością cieszą się urządzenia wielofunkcyjne, które zwykle poza drukowaniem umożliwiają również skanowanie i kopiowanie. Tonery do tego typu urządzeń wcale nie muszą być droższe, niż do zwykłych drukarek. Jeśli zdecydujemy się na drukarkę bądź urządzenie, które jest tanie w użytkowaniu, unikniemy konieczności zakupi tańszych zamienników. Dlaczego jest to tak istotne? Głównie ze względu na fakt, iż producenci drukarek odmawiają naprawy sprzętu, jeśli powodem awarii było użycie zamiennika. Wtedy też tracimy gwarancję, a za naprawę musimy zapłacić z własnej kieszeni. W większości przypadków jest to bardzo niekorzystne, bowiem bywa tak, że koszt naprawy znacząco przewyższa wartość drukarki. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak kupić nowe urządzenie, co oczywiście wiąże się z kolejnymi wydatkami. Bezpieczniejsze jest zatem używanie oryginalnych tonerów, a nie zamienników.  

pixel