DRUKARKI ATRAMENTOWE I LASEROWE – JAK DZIAŁAJĄ?

2021-11-15
Można powiedzieć, że wszelkiego rodzaju drukarki ogarnęły cały świat! W końcu spotykamy się z nimi niemal na każdym kroku - w pracy, szkole, urzędzie itp. Mimo to niestety mało kto zastanawia się czy zdaje sobie sprawę z tego, jak naprawdę działają te urządzenia. Często wychodzimy z założenia, że ta wiedza nie jest nam do niczego potrzebna. Dziś my chcielibyśmy zapełnić tą pustkę i przedstawić Wam kilka faktów na temat funkcjonowania dwóch typów drukarek. Jak działa drukarka laserowa, a jak ta atramentowa? Co ma wpływ na te różnice? Jak wpływają one na zadowolenie użytkownika? Odpowiemy na te wszystkie pytania i wiele, wiele innych. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do dalszego czytania! Zacznijmy jednak od początku...

Sposób działania a wykorzystywane wkłady

Aby lepiej zrozumieć sposób działania poszczególnych drukarek, musimy wyjść od ich podstawowej różnicy – wkładów. W drukarkach atramentowych wykorzystuje się powszechnie znany każdemu tusz, czyli płynną substancję pigmentową. W tych laserowych odpowiednikach natomiast, używamy innego rodzaju wypełnienia. Za druk odpowiada tam toner, czyli barwny proszek. Czy możliwe więc, aby tak różne substancje wytwarzały druk w ten sam sposób? Absolutnie nie! Działają one wręcz całkowicie inaczej.

Jak przesyłane są dane do drukarek?

Jak dobrze wiemy – wszystko zaczyna się od przesłania danych do drukarki. Zarówno w przypadku atramentowej, jak i laserowej opcji, proces ten przebiega tak samo. Po połączeniu drukarki z komputerem, informacje o wydruku są przechowywane w pamięci urządzenia. Następnie, kiedy wszystko jest gotowe do pracy – kartka jest pobierana ze specjalnego pojemnika, a dane z pamięci wykorzystywane. Wtedy właściwe drukowanie dokumentu się rozpoczyna...

Działanie drukarki atramentowej

Już wiemy, że za powstanie druku w drukarce atramentowej odpowiada tusz. Sercem jednak całego urządzenia jest głowica drukująca, na której właśnie znajduje się pojemnik z atramentem. Dzięki specjalnie przystosowanej szynie, głowica przesuwa się wzdłuż krótszego boku kartki. Co jakiś czas (drobne ułamki sekundy) zatrzymuje się ona i wystrzeliwuje kropelki tuszu przez specjalne, malutkie otwory. Wszystko dzieje się na tyle sprawnie, że ruch głowicy wydaje się dla ludzkiego oka nieprzerwany!

Podczas wydruku czarno - białego częstotliwość wypuszczania kropelek tuszu warunkuje jasność obrazu oraz wszystkie kolory np. odcienie szarości uzyskuje się dzięki nakładaniu czarnego tuszu w większych odstępach niż jeżeli chcemy pozyskać czystą czerń. Jeżeli jednak decydujemy się na wydruk w kolorze, sytuacja wygląda odrobine inaczej. W drukarce wtedy muszą być obecne różne odcienie tuszu, dzięki którym urządzenie ma możliwość pozyskania każdego koloru. Są to C (cyjan), M (magenta), Y (żółty) i K (czarny). W skrócie – CMYK.

Drukarka laserowa – działanie

Wydawać się może, że działanie drukarki laserowej jest o wiele trudniejsze niż atramentowej. Nic bardziej mylnego! W tego typu urządzeniach natomiast zachodzą całkowicie inne procesy. Po pierwsze – kluczową role odgrywa w nich nie tusz, a toner. Po przesłaniu informacji do drukarki działania nabierają tempa...

Bardzo ważna część drukarki laserowej – światłoczuły bęben zostaje mocno naładowany dodatnio lub ujemnie. Następnie na jego powierzchnie za pomocą soczewek i lasera zostaje nałożony obraz, który chcemy pozyskać (wykorzystany z pamięci drukarki). Niektóre fragmenty bębna zostają wtedy rozładowane elektrycznie. Właśnie do tych części są następnie przyciągane cząsteczki tonera. Potem cały wzór jest nakładany na papier. Myślicie, że to wszystko? Nic bardziej mylnego! Kolejnym krokiem jest „wprasowanie” tonera w kartkę, dzięki czemu jest on trwały i niezmywalny. Temperatura podczas tego typu utrwalania jest naprawdę wysoka – może osiągać nawet około 200 Stopni Celsjusza! Następnie gotowy wydruk ląduje w Waszych rękach.

Jeżeli jednak chodzi o druk w kolorze, sytuacja prezentuje się bardzo podobnie. Jedyną różnicą jest przyciąganie do bębna tonera w kolorach CMYK (przedstawiliśmy je bliżej przy okazji drukarek atramentowych). Może się wydawać, że to bardzo mosiężny proces. Tak naprawdę wszystko dzieje się bardzo szybko, a drukarki laserowe wydają nam gotowy produkt już po paru sekundach! Co ciekawe, sposobem swojego działania wręcz złudnie przypominają nam kserokopiarki.

Sposób działania drukarek a zadowolenie użytkownika

Warto podkreślić, że oba warianty świetnie spełniają swoje zadanie. Zarówno atramentowa, jak i tonerowa opcja świetnie odnajdą się w każdej roli. Wielu przyszłych posiadaczy drukarek zadaje sobie jednak pytanie: „Które z nich działa szybciej?”. Ciężko odpowiedzieć na to pytanie, gdyż w dzisiejszych czasach te granice bardzo mocno się zacierają. Przyjęło się jednak, że drukarki laserowe oferują szybsze powstanie wydruku. Jednak pamiętajmy – wszystko zależy od dokładnego modelu. Jeżeli jednak zastanawiają nas koszty eksploatacyjne związane z funkcjonowaniem drukarek, musimy pamiętać, że tusz zużywa się nieco szybciej niż toner. Co za tym idzie – będzie on musiał być częściej wymieniany.

To wszystko! Właśnie przedstawiliśmy Wam jedyne nierówności, które wynikają z różnic w budowie tych dwóch urządzeń. Jest ich mało, a co więcej – nie rzucają się one w oczy. Użytkownicy zgodnie potwierdzają, że zarówno jedna, jak i druga opcja to coś, na co zdecydowanie warto się zdecydować!

Działanie drukarek – krótkie podsumowanie

Wiedza na temat sposobu działania drukarek może (paradoksalnie) okazać się bardzo ważna w wielu sytuacjach. Z pewnością należy poznać te metody przed zdecydowaniem się na zakup jakiejkolwiek opcji. Mamy nadzieje, że ten artykuł rozwiał wszystkie Wasze wątpliwości i odpowiedział na każde pytanie. Pamiętajcie, aby przed wyborem sprzętu zwracać uwagę na każde, nawet najmniejsze szczegóły (jakimi dla wielu jest sposób działania), a z pewnością podejmiecie dobrą decyzje!
pixel