JAK DOBRAĆ TUSZ DO DRUKARKI

2022-10-04

Drukarka to jedno z tych urządzeń, które cieszy się ogromną popularnością. Pomimo tego, że wiele dokumentów przechowywanych jest w formie elektronicznej, to nadal jednak niejednokrotnie niezbędne są drukowane papiery. Często decydujemy się na zakup własnej drukarki, a co za tym idzie, jesteśmy zmuszeni do wymiany części eksploatacyjnych. Doskonałym przykładem jest tusz, którego wybór może przysporzyć wiele problemów. Co jest lepszym rozwiązaniem - tusz oryginalny czy zamiennik? Dlaczego jakość druku ma tak duże znaczenie? Jakie różnice mogą występować w wydajności wkładu? Jaka cena za tusz jest odpowiednia? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Co jest lepszym rozwiązaniem - tusz oryginalny czy zamiennik?

Nie da się ukryć, że zakres wiedzy w zakresie tuszów i drukarek jest dość ograniczony. Często zdajemy sobie sprawę z tego, że oryginalne wkłady są stosunkowo drogie, natomiast zamienniki mają ponoć uszkodzić urządzenie. W praktyce jednak stwierdzenia te są dość dalekie od prawdy. Istnieje bowiem wiele zróżnicowanych czynników, które mogą mieć bezpośredni wpływ na to, jaki tusz do drukarki warto wybrać.

Przede wszystkim oryginalne tusze do drukarek produkowane są przez tę samą markę, która wprowadziła dane urządzenie na rynek. Co ciekawe, zamienne wkłady często charakteryzują się tym, że pochodzą od przedsiębiorstw, które nie zajmują się tworzeniem takich konstrukcji. Zamienny tusz kompatybilny często jest niemalże tak samo niezawodny, jak oryginalne egzemplarze, o ile zdecydujemy się na dostawcę renomowanego. Dużym udogodnieniem jest także możliwość uzupełniania wkładów. Produkty regenerowane charakteryzują się tym, że użyte raz mogą zostać zwrócone, oczyszczone i wymienione z wadliwych części, a następnie są napełniane ponownie. 

Dlaczego jakość druku ma tak duże znaczenie?

Przede wszystkim powinniśmy sobie uświadomić, że jakość druku w przypadku stosowania oryginalnego tuszu i zamiennika nie powinny się różnić. Część osób nie wie, że dzięki zbliżonemu składowi kartridża, często zauważysz równie dobrą reprodukcję kolorów, dokładność druku i łatwość użycia, a wszystko to jest w bardzo okazyjnej cenie.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że kiedy kupujemy oryginał możemy mieć pewność, że druk będzie właściwie idealny. Gdy zdecydujemy się na zamiennik, tym bardziej, gdy jest on ze źródła niepewnego, wówczas wyniki nie zawsze muszą być tak perfekcyjne, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. To może mieć istotne szczególnie wtedy, gdy drukujemy zróżnicowane fotografie, w konsekwencji oczekujemy świetnej jakości. W naszym asortymencie posiadamy wysokiej klasy egzemplarze, które z pewnością warto wziąć pod uwagę.

Jakie różnice mogą występować w wydajności wkładu?

Kolejna ważna kwestia, która powinna być wzięta pod uwagę, to wydajność druku. W tym przypadku również różnice nie powinny być znaczące, jeśli chodzi o oryginał i zamiennik. Jeśli regularnie decydujemy się na drukowanie zróżnicowanych dokumentów, wówczas zaleca się, aby użyć oryginalny wkład średnio co 4 zestawy. Głównym celem jest sprawdzenie, czy całość działa w sposób prawidłowy- mowa chociażby o czyszczeniu i smarowaniu głowic drukujących. Jeśli jednak drukujemy mało, wówczas naszym głównym problemem może okazać się wysychanie atramentu, a także zablokowanie głowic. Oryginały niejednokrotnie zawierają substancje chemiczne. Zatem jeśli chcemy temu zapobiec i drukujemy rzadziej niż kilka razy w miesiącu, wówczas rozsądniejsze jest stosowanie oryginałów.

Jaka cena za tusz jest odpowiednia?

Kolejnym aspektem, który z pewnością powinien przykuć naszą uwagę, jest cena. Oryginalne wkłady wiążą się z zyskiem dla producenta. Na badania i rozwój przekazuje się ogromne koszty. W związku z tym firmy są zainteresowane odzyskaniem pieniędzy za drukarki, których cena jest stosunkowo niska. Przez to ceny materiałów eksploatacyjnych są niestety wysokie, tym bardziej jeśli klient zdecyduje się na używanie określonego urządzenia. Produkty zgodne nie posiadają takich kosztów ogólnych. W związku z tym mogą pobierać niższe opłaty za tworzenie masowych wkładów. Proponowane ceny są niekiedy kilkadziesiąt procent niższe, w porównaniu do oryginalnych komponentów. Zachowajmy jednak przy tym szczególną ostrożność. Znalezienie wkładów niskiej jakości, których cena jest atrakcyjna, to dość powszechne zjawisko. Niestety często nie są wówczas spełniane standardy w zakresie kompatybilności. Pamiętajmy zatem o tym, aby dokonywać zakupu poszczególnych elementów jedynie od sprawdzonych sprzedawców. 

Kwestia kompatybilności i gwarancji

Wiele mówi się o tym, że wkłady mogą doprowadzić do uszkodzenia drukarki. Firmy, które produkują zamienniki gwarantują, że wydajność zostanie utrzymana, nawet jeśli dojdzie do awarii. Prawda jest jednak taka, że dokupienie nawet zamiennika, który w 100% odpowiada wielkości szuflad, rzadko wiąże się z możliwością uszkodzenia drukarki w jakikolwiek sposób. Pamiętajmy również o tym, że część producentów zastrzega sobie prawo do tego, aby zerwać gwarancję, jeśli zostanie zastosowany tusz zamienny. 

pixel