JAK POWSTAŁY DRUKARKI ATRAMENTOWE, LASEROWE I IGŁOWE? KRÓTKIE HISTORIE

2021-11-15
W dzisiejszych czasach drukarka stała się urządzeniem bardzo popularnym i niezwykle powszechnym. O ile każdy zna (lub przynajmniej kojarzy) historię druku, o tyle proces powstania różnego typu drukarek jest dla wielu niewiadomą. Dziś my chcielibyśmy lekko poszerzyć Waszą wiedzę na ten temat przedstawiając krótkie historie powstania tego typu urządzeń, które w końcu zrewolucjonizowały świat techniki! Brzmi ciekawie? Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do dalszego czytania!

Co było wcześniej?

Za chwilę przedstawimy Wam historię powstania poszczególnych typów drukarek. Warto jednak zadać sobie podstawowe pytanie „od czego to wszystko się zaczęło?”. Jak się okazuje, historia drukarek ma swój początek w 1903 roku, kiedy to rozpoczęto pracę nad skonstruowaniem tzw. dalekopisu (prototypu współczesnych urządzeń drukujących). Spełniał on swoje zadanie, jednak nie mógł służyć zbyt długo. Szybki rozwój i rozpowszechnienie komputerów sprawiły, że zaczęto szukać rozwiązania bardziej praktycznego i lepiej dostosowanego do nowszej technologii. Najlepszą opcją w tamtych czasach okazywała się być świeżo wynaleziona drukarka łańcuchowa. Popularnością cieszyła się aż do lat 70 XX wieku, kiedy to światem zawładnęła nowa technologia...

Drukarka igłowa – dinozaur wśród drukarek

Wielu z nas zupełnie niepotrzebnie spycha drukarki igłowe na drugi plan. Określamy je mianem przestarzałych i niepraktycznych. Mimo to wróciły one do łask i paradoksalnie – są dosyć często są wybierane! Pamiętajmy, że jeszcze kilkanaście lat temu były to najlepsze opcje dostępne na rynku. Jak jednak powstały?

Pierwsze modele ukazały się w okolicy 1970 roku. Oczywiście, zyskały one należytą im popularność i rozgłos. Z początku było to rozwiązanie dedykowane nie dla wszystkich. Urządzenie były bardzo duże i z pewnością drogie. Drukarki igłowe jednak nieustannie się rozwijały. Tworzono nowe udogodnienia, dzięki którym więcej osób mogło sobie na nie pozwolić. Pierwsza drukarka igłowa, która łączyła się z komputerami osobowymi powstała już około roku 1978 roku! Oczywiście od tamtej pory jest to sprzęt, który nieustannie się rozwija. W tamtych latach jednak tego typu drukarka zeszła na drugi plan na rzecz drukarki laserowej. Drukarki laserowe – przełom czy technologia znana od dawna?

Większości z nas drukarki laserowe kojarzą się z najnowszymi technikami. Czy wiedzieliście jednak, że technologia druku laserowego jest określana jako jedna z najstarszych? Dlaczego? Mówi się, że wywodzi się ona z niczego innego, jak z techniki druku, który był przecież znany przez bardzo długi czas!

Powstanie pierwszej drukarki laserowej zawdzięczamy amerykańskiemu fizykowi o imieniu Chester Carlson. Wpadł on na pomysł, aby stworzyć urządzenie, które za pomocą zjawiska elektrostatycznego przyciąga drobinki tonera i osadza je na kartce. Dla tych którzy nie wiedzą – bardzo podobnie działa nasza współczesna drukarka laserowa, jak i kserokopiarka! Można więc powiedzieć, że ten wynalazek się nie starzeje. Pierwsze tego typu urządzenie Carlson wykonał już w 1938 roku, nazywając je powielaczem elektrofotograficznym. Słuch o nich lekko ucichł aż 1948 roku, kiedy to pewna firma zainteresowała się wynalazkiem Carlsona. Od razu zaczęto pracę, a pierwszy model kserokopiarki ukazał się w okolicach lat 50 XX wieku. Nie było to jednak intuicyjne urządzenie. Tak naprawdę pierwsza drukarka laserowa pojawiła się w 1959 roku. Była oczywiście mniej wydajna niż znane nam teraz urządzenia, jednak nie różniła się od nich zbytnio ani budową, ani sposobem działania.

Czy wiedzieliście, że pierwsze drukarki laserowe nie działały automatycznie? Chcąc uzyskać druk musielibyście m.in. samodzielnie nasypać toner i utrwalić druk. W dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie takiej opcji, prawda?

Drukarki atramentowe, czyli młoda technologia

Drukarki atramentowe wydają się nam przestarzałe i nudne. Czy wiedzieliście jednak, że powstały one najpóźniej ze wszystkich opisywanych przez nas dzisiaj opcji? Ich początków możemy doszukać się w 1976 roku w znanej nam wszystkim firmie – Canon. To właśnie tam jeden z inżynierów opracował system działania znanej nam współcześnie drukarki atramentowej. Nie jest to jednak data, którą można uznać za czas rozpowszechnienie tych sprzętów. Tak naprawdę, pierwsze ich modele powstały w okolicach 1978 roku. Oczywiście wyglądały one inaczej niż współczesne, jednak proces ich działania nie różnił się zbytnio od tego znanego nam. Od tamtego czasu drukarki atramentowe nieustannie się rozwijają i goszczą w wielu domach, jak i zakładach pracy.

W dzisiejszych czasach...

Bardzo ciężko jest określić, która opcja w dzisiejszych czasach jest najlepsza. Drukarki atramentowe są zdecydowanie najbardziej powszechne, jednak te laserowe są uważane za nowocześniejsze. Igłowe odpowiedniki są wybierane coraz rzadziej, lecz kto wie? Być może za kilka lat wszyscy będziemy posiadać właśnie ten wariant? Trzeba przyznać, że wszystkie rodzaje drukarek bardzo dynamicznie się rozwijają. My możemy się tylko domyślać, kiedy na rynek wyjdzie kolejna, jeszcze nowocześniejsza technika pozyskiwania druku. Otrzymujemy coraz bardziej intuicyjne opcje, o których w przyszłości będziemy mogli przeczytać w książkach do historii...

Krótka historia drukarek - podsumowanie

Mamy nadzieje, że przeczytaliście ten artykuł z ciekawością, a sam temat powstania drukarek okazał się dla Was ciekawy. Liczymy również, że niektóre fakty czy ciekawostki zostaną w Waszej pamięci na dłuższy czas. Pamiętajmy, że tego typu wiedza ogólna może przydać się nam w przyszłości. Kto wie? Być może niektóre informacje okażą się dla Was kluczowe?
pixel