ORYGINAŁ CZY ZAMIENNIK – CO WYBRAĆ?

2021-11-04
Każdy właściciel drukarki wie, że koszty nie kończą się na samym zakupie tego sprzętu, a wręcz przeciwnie – właśnie tam się zaczynają. Zmorą wszystkich posiadaczy drukarek są koszty eksploatacyjne, które potrafią zostawić naprawdę dużą rysę na domowym budżecie. Jednym z aspektów, które zaliczamy właśnie do tych wydatków są pieniądze przeznaczone na zakup tuszów (w drukarkach atramentowych) czy tonerów (w tych laserowych). Nie ważne na który wariant Ty polujesz – cena zarówno jednego, jak i drugiego nie należy do niskich. Wiele z nas w takich sytuacjach decyduje się na zamienniki, które są o wiele tańsze. Czy warto?

Czym różni się zamiennik tuszu od oryginału?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej – zasadniczą i podstawową różnicą między nimi jest cena. Oczywiście zamienniki są o wiele tańsze, co wielokrotnie zachęca do ich zakupu. Czy wyróżniamy jeszcze jakieś różnice? Otóż moglibyśmy się doszukać niewielkich odmienności w wydajności produktów. Te oryginalne mają starczać na dłużej i oferować wyższą jakość wydruku. Na dłuższą metę są to jednak bardzo drobne, niemal niezauważalne przez użytkowników różnice.

Produkty te mają też cechy wspólne, które rekompensują niektóre różnice. Po pierwsze większość zamienników jest wytwarzana z tych samych składników, co te oryginalne. Zdziwieni? Osoby, które są owładnięte „złą sławą” zamienników nie mogą wręcz w to uwierzyć! Co więcej, ich budowa i rozmiar nie odstają niczym od oryginałów, a co za tym idzie – świetnie wpasowują się do wszystkich urządzeń. Skąd więc wynikają te niekiedy kolosalne różnice w cenie?

Dlaczego oryginalne produkty są droższe?

„Jak to? Taka sama jakość i o wiele niższa cena? Na pewno jest jakiś haczyk”. Mając przed oczami tyle zalet zamienników, różnica kwot może nas dziwić. Dobrze, że zachowujemy czujność, a takie informacje wzbudzają w nas pewnego rodzaju niepokój. Przychodzimy więc z wszystkimi dokładnymi wyjaśnieniami...

Jak wiemy, oryginalne wkłady to te, które są tworzone bezpośrednio przez producentów drukarek. Posiadają one ich logo i pełną zgodę na sprzedaż. Okazuje się, że przed wyjściem na rynek podlegają one licznym testom, badaniom czy próbom jakości. Każdy produkt musi być w jak najlepszej kondycji. Wymaga to czasu i pieniędzy, co niestety przekłada się na ich cenę końcową. Mimo że zarówno zamienniki, jak i oryginalne produkty są tworzone z tych samych składników, te drugie są o wiele droższe. Produkcja zamienników przeważnie nie jest aż tak kontrolowana i testowana, a co za tym idzie – są one po prostu tańsze.

Zalety zamienników i oryginalnych produktów

Zacznijmy od zalet oryginałów. Możemy do nich z pewnością zaliczyć dużą wydajność i wysoką jakość wydruków pozyskiwanych za ich pomocą. Decydując się na produkt dedykowany przez producenta jednocześnie wybieramy liczne testy i w stu procentach sprawdzony tusz czy toner. Nie ma mowy o otrzymaniu zwykłej, taniej podróbki pod znanym Ci logiem.

Zamienniki mają równie dużo, jak nie więcej zalet na swoim koncie. Pierwszą z nich jest cena, o której wspominaliśmy już we wcześniejszych akapitach. Kolejną okazuje się być ich szeroka dostępność. Wielu z nas myśli, że znalezienie odpowiedniego zamiennika graniczy z cudem. Błąd - w dzisiejszych czasach oferta alternatyw tuszów czy tonerów jest niezwykle szeroka. Każdy z pewnością znajdzie coś idealnego dla siebie. Większość użytkowników zachwala zamienniki twierdząc, że jakość wydruku nie odstaje od oryginału, a ich wydajność jest na dokładnie tym samym poziomie!

Czy warto...?

Jak więc prezentuje się ogólny rozrachunek oryginałów i zamienników? Dla każdego może wyglądać inaczej. My jednak rekomendujemy Wam dokładniejsze zapoznanie się z alternatywami do oryginalnych tuszów czy tonerów. Uwierzcie nam lub nie, lecz kwota, jaką zaoszczędzicie dzięki temu sprawi, że z pewnością nie będziecie żałować! Możecie również powołać się na zdanie wielu innych użytkowników, którzy są gotowi polecać zamienniki każdemu!

Wiele osób jednak (przeważnie ze względu na pracę zawodową) wybiera oryginały przez pewność, że wkład będzie oferował najwyższą jakość wydruku. Nie ma oczywiście w tym nic złego! Musicie się jednak wtedy liczyć z o wiele większymi kosztami eksploatacyjnymi.

Jak to jest z tą gwarancją?

Jest to pytanie, które pada zdecydowanie najczęściej. W końcu przywykliśmy do stwierdzenia, że jeżeli drukarkę na gwarancji dotknie jakakolwiek usterka, a jako wkład będzie używany zamiennik, sprzęt nie zostanie przyjęty do darmowej naprawy. Faktem jest, że niekiedy zdarzają się sytuacje, w których to właśnie tusz jest powodem awarii, a producent odmawia powrotnego przyjęcia sprzętu. Są to jednak pojedyncze incydenty. Co więcej - niektóre firmy oficjalnie zezwalają na używanie zamienników! Pamiętajmy też, że tusz i toner to nie jedyne awaryjne części drukarki. Tak naprawdę ulegają one usterkom stosunkowo rzadko. Czy jest się o co bać? Ostateczną decyzje zostawiamy Wam.

Pamiętaj o tym podczas kupna zamienników!

Jeżeli zdecydowaliście się na kupno zamienników – mamy dla Was kilka szybkich porad. Po pierwsze, patrz na cenę. Nie rzucaj się od razu na tą najtańszą ofertę! Niektóre są wręcz zbyt tanie. Porównuj ze sobą produkty i wybierz ten, który wydaje się najbardziej godny zaufania. Zwracaj uwagę na ich skład i staraj się wybierać produkty pochodzące od producentów, którzy oferują szeroką gamę produktów. Może to nam podpowiedzieć, że ich tonery czy tusze przypadły do gustu innym klientom. Na koniec najprostszy aspekt: pytaj. Pytaj znajomych, rodziny czy szukaj dodatkowych informacji w Internecie. Być może ktoś testował produkt, który Cię interesuje?

Na koniec...

Udało nam się rozwiać Wasze wątpliwości w tym temacie? Mamy nadzieje, że dowiedzieliście się kilku przydatnych informacji na temat zamienników, jak i oryginalnych wkładów do drukarek. Jednocześnie liczymy, że tekst był dla Was ciekawy. Pamiętajcie, aby wszystkie decyzje podejmować z głową, a wtedy z pewnością nic Was nie zaskoczy!
pixel