ORYGINALNE TONERY DO DRUKAREK

2022-07-20

Zakup urządzenia, jakim jest drukarka, wiąże się z pewnymi wydatkami. Niemniej jednak powinniśmy też zwrócić uwagę na koszty związane bezpośrednio z użytkowaniem sprzętu, jakie generuje zakup tonera. Czy warto wybierać oryginalne, czy może lepiej postawić na zamienniki?

Pewność i niezawodność oryginałów

Oryginalne tonery do drukarek z całą pewnością sprawdzą się, użytkując konkretny sprzęt. W przeciwieństwie do zamienników, są one kompatybilne, o czym wiemy już w momencie dokonywania zakupu. Dzięki temu możemy być pewni, że oryginalne tonery do drukarek zadrukują potrzebną ilość stron w krótkim czasie. Są one stosunkowo wydajne, bowiem nawet przy częstym drukowaniu mogą nam posłużyć nawet kilka tygodni. Oczywiście, nieco inaczej wygląda to w przypadku, gdy drukujemy w ilościach wręcz hurtowych, na przykład w biurach. Wtedy jednak zakup tonera uwzględniamy w kosztach prowadzenia firmy. Oryginalne tonery do drukarek mają jeszcze jedną zaletę, a mianowicie pozwalają uzyskać estetyczne, dobrze prezentujące się wydruki. Jest to bardzo istotne zwłaszcza w przypadku, gdy zadrukowane kartki dostarczamy do urzędu, pracy czy do kontrahenta. Ich estetyka świadczy bezpośrednio o nas - przedstawiając rozmazane napisy na dokumencie, z pewnością nie zrobimy na drugiej osobie dobrego wrażenia. Ponadto, użytkownicy oryginalnych tonerów do drukarek są zdania, że rzadziej powodują one jakiekolwiek awarie, na przykład nie zasychają czy nie wylewają się. Może to być jednak spowodowane działaniami producenta, który stosuje różnego typu mechanizmy, zachęcające do korzystania z oryginalnych tonerów do drukarek. 

Cena zamiennika, a oryginalnego tonera

Zakup oryginalnego tonera do drukarki pociąga za sobą niemałe koszty. To właśnie dlatego tak chętnie decydujemy się na zamienniki, bowiem są one o wiele tańsze. Średnio na zadrukowaniu jednej strony możemy zaoszczędzić nawet 10 groszy, decydując się na zamiennik. Oczywiście, tak duże oszczędności dotyczą jedynie najdroższych, oryginalnych tonerów do drukarek. Średnie oszczędności oscylują w okolicach połowy tej kwoty, czyli 5 groszy. Wydaje się, że to niewiele, jednak w momencie, gdy przeliczymy to na ilość zadrukowanych kartek, okazuje się, że na zamiennikach możemy zaoszczędzić naprawdę sporo. Jeśli drukujemy dużo, czy to w firmie, czy w domu, lepszym wyborem - przynajmniej z finansowego punktu widzenia - są zamienniki tonerów do drukarek. W przypadku, gdy z drukarki korzystamy jedynie raz na jakiś czas, kwestie ekonomiczne nie odgrywają aż tak dużej roli. Wtedy też możemy sięgnąć po oryginalne tonery do drukarek, mając na uwadze ich zalety.

Czy warto wybierać oryginalne tonery do drukarek?

Na oryginalnych tonerach do drukarek zarabia producent urządzeń, zatem nic dziwnego, że robi on wszystko, aby użytkownicy korzystali właśnie z oryginałów. Jednym ze sposobów na to, aby zachęcić nas do ich zakupu, jest ryzyko utraty gwarancji w przypadku, gdy korzystamy z zamienników. Producent jasno zaznacza, że jeśli awaria spowodowana jest zamiennikiem tonera, to naprawa nie zostanie przeprowadzona w ramach obowiązującej gwarancji. Będziemy więc musieli zapłacić za nią z własnej kieszeni, jeśli nadal chcemy użytkować sprzęt. Niestety, problem z zamiennikami jest głębszy, bowiem zwykle nawet w momencie, gdy nie są one bezpośrednio przyczyną awarii, a serwisant wykryje, że z nich korzystamy, odmawia bezpłatnego wykonania usługi w ramach gwarancji. Z tego też powodu korzystajmy z oryginalnych tonerów do drukarek, zwłaszcza w okresie obowiązywania gwarancji na sprzęt. Producenci drukarek bardzo często tak projektują urządzenia, aby zamienniki nie były z nimi kompatybilne. Do nowoczesnego sprzętu coraz trudniej jest znaleźć tani, a jednocześnie pasujący zamiennik. Pamiętajmy, że zawsze kupujemy je na własne ryzyko. Może okazać się, że w najlepszym przypadku po prostu stracimy zainwestowane pieniądze, w najgorszym zaś będziemy musieli pokryć koszty naprawy drukarki z własnej kieszeni.

Rozwiązanie mieszane - czy jest opłacalne?

Niektórzy użytkownicy drukarek decydują się na rozwiązanie mieszane, które polega na zamiennym kupowaniu oryginalnych tonerów do drukarek oraz ich tańszych odpowiedników. Czy takie rozwiązanie ma sens i może przynosić oszczędności? Z pewnością nie zaoszczędzimy tyle, ile kupując wyłącznie zamienniki, choć trochę pieniędzy pozostanie w naszym portfelu. Z drugiej strony, zamienne kupowanie oryginałów i odpowiedników z punktu widzenia innego, niż finansowy, nie ma większego sensu. Pamiętajmy, że drukarka może ulec awarii bez względu na to, czy wcześniej korzystaliśmy z oryginalnego tonera, czy też ciągle użytkujemy zamienniki. Warto więc dobrze przemyśleć kwestię tego, z jakich dokładnie tonerów chcemy korzystać i które rozwiązanie z naszego punktu widzenia jest najbardziej opłacalne. Pamiętajmy, że choć zamienniki opłacają się pod kątem finansowym, to nie w każdym przypadku sprawdzą się idealnie, zwłaszcza jeśli mamy sprzęt na gwarancji bądź zależy nam na wysokiej jakości wydrukach. 

pixel