ZAMIENNIKI - JAKIE WYBRAĆ?

2022-06-27

Oryginalne tusze do drukarek kosztują całkiem sporo, zatem nic dziwnego, że staramy się oszczędzać na ich zakupie. Wybieramy więc tańsze zamienniki, jednak musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, by były one pełnowartościowe. Jakie zamienniki tuszu do drukarki wybierać, a po które lepiej nie sięgać?

Zamienniki - tak czy nie?

Na początek odpowiedzmy sobie na pytanie, czy w ogóle warto sięgać po zamienniki tuszu do drukarek? Pod kątem cenowym, z całą pewnością tak. Oryginalne tusze są stosunkowo drogie, dlatego przy częstym drukowaniu ich zakup może okazać się nieekonomiczny. Ponadto, dobrze dobrane zamienniki nie wpływają na pracę drukarki, nie niszczą jej ani nie powodują, że druk jest gorszej jakości. Niektórzy skarżą się na to, że zamiennik zasycha, przez co mają problemy z normalnym drukowaniem. Powinniśmy jednak mieć świadomość, że tradycyjne tusze do drukarek również mogą zasychać. Dzieje się tak nie dlatego, że wybieramy zamiennik, lecz ze względu na ogólne właściwości tuszu. Nieużywany przez zbyt długi okres zaschnie, przy czym doczyszczenie drukarki nie powinno stanowić większego problemu. Stąd też możemy bez obaw stosować zamienniki oryginalnych tuszów do drukarek, o ile oczywiście wybieramy je rozsądnie. 

Jak wybrać odpowiedni zamiennik tuszu?

Z zamienników tuszów do drukarek korzysta wielu z nas, jednak osoba niezaznajomiona z tematem może zastanawiać się, jak wybrać odpowiedni zamiennik? Czym właściwie się kierować, a które czynniki nie mają większego znaczenia?

Niska cena nie zawsze podejrzana

Wątpliwości wielu z nas mogą wzbudzać niskie ceny zamienników, które bywają nawet o połowę tańsze od oryginałów. Niemniej jednak pamiętajmy, że po to właśnie sięgamy po zamienniki, aby zapłacić mniej. Dlatego też niska cena nie powinna wzbudzać większego podejrzenia. Niektóre zamienniki możemy dodatkowo kupić w ramach różnego rodzaju akcji promocyjnych, dzięki czemu zapłacimy za nie jeszcze mniej.

Kompatybilność zamiennika z drukarką

Zamiennik, który decydujemy się kupić, musi być przede wszystkim kompatybilny z naszą drukarką. W przeciwnym razie urządzenie nie będzie w stanie go odczytać, zatem nie będzie też drukować. Na tym etapie zwykle pojawia się najwięcej problemów i wątpliwości. Producenci drukarek dbają o to, aby użytkownicy kupowali oryginalne tusze, dzięki czemu dodatkowo zarabiają. Dlatego też często w instrukcjach znajdziemy zapis, że uszkodzenia spowodowane stosowaniem zamienników tuszów oryginalnych nie podlegają gwarancji. Innymi słowy, jeśli awarii winny jest zamiennik, będziemy musieli za jej naprawę zapłacić z własnej kieszeni. Sprawdzając kompatybilność, upewnijmy się, czy dany zamiennik montuje się podobnie, jak oryginał. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko pomyłki. Cennych porad możemy również poszukać na formach tematycznych, posiłkując się wiedzą i doświadczeniem osób, które posiadają taką samą drukarkę. Oczywiście, nigdy nie możemy być do końca pewni, czy dany zamiennik będzie kompatybilny z naszym urządzeniem. Takiej gwarancji nie dają nam również sprzedawcy w dedykowanych sklepach, którzy na ogół posiadają dużą wiedzę w tym zakresie. 

Toner wysokiej jakości

Kupując zamiennik tuszu, stawiajmy na wysokogatunkowe tonery. W przeciwnym razie uzyskany wydruk będzie nieestetyczny, co w przypadku dokumentów urzędowych czy służbowych może stanowić nie lada problem. Pamiętajmy, że o klasie tuszu świadczy przede wszystkim moc użytego do produkcji pigmentu. Wysokogatunkowe tusze często są droższe, choć nie zawsze jest to regułą. 

Zakupy w sprawdzonych miejscach

Jeśli chcemy kupić dobrej jakości zamiennik, wybierajmy towar od sprawdzonych, znanych na rynku producentów. Ponadto, kupujmy go wyłącznie w dedykowanych sklepach stacjonarnych bądź internetowych. Dzięki temu mamy pewność, że trafia do nas pełnowartościowy produkt, który najprawdopodobniej będzie kompatybilny z naszą drukarką. Dodatkowo, sprzedawcy w profesjonalnych sklepach będą nam w stanie odpowiednio doradzić, dzięki czemu minimalizujemy ryzyko pomyłki czy zakupu wadliwego zamiennika. Unikajmy dokonywania zakupów poprzez portale ogłoszeniowe czy aukcyjne, na których produkty często sprzedają osoby prywatne. Nie wiemy, w jakich warunkach przechowywane były zamienniki oraz czy są one pełnowartościowe. 

Zamienniki oryginałów - tak czy nie?

Wielość aspektów, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając zmienniki oryginalnych tuszów sprawia, że niełatwo jest podjąć właściwą decyzję. W efekcie osoby, które nie mają większej wiedzy w tej materii, powinny pozostać przy oryginałach. Zakup niewłaściwego zamiennika może skutkować w najlepszym razie startą zainwestowanych pieniędzy, jednak w najgorszym przypadku uszkodzi nam drukarkę. Niestety, bardzo łatwo jest sprawdzić, jaki rodzaj tuszu był użyty do drukowania, przez co producent może odmówić zapłaty za naprawę sprzętu. Pamiętajmy, że stosowanie dobrych, wartościowych zamienników jak najbardziej ma sens, pozwalając sporo zaoszczędzić. Czy pozostać przy oryginalnych tuszach, czy wybrać zamiennik - to już pozostawiamy do Państwa decyzji.

 

pixel