ZASADA DZIAŁANIA DRUKARKI
Zasada działania drukarki. Wszystkie drukarki, czy to atramentowe czy laserowe, pełnią tę samą funkcję: drukują kombinację kropek na arkuszu papieru. Kropki mogą różnić się rozmiarem i kolorem, farba drukarska jest nakładana na papier różnymi metodami, ale wszystkie drukowane obrazy lub tekst, składają się z kropek. Im mniejsze kropki zostaną wydrukowane, tym lepszy będzie wynik końcowy na papierze.
Główne parametry techniczne drukarek
- Rozdzielczość — ta cecha służy do opisu kontrastu i jakości drukowanego materiału. Rozdzielczość zależy od wielkości i liczby kropek, z których powstaje obraz. Rozdzielczość jest zwykle mierzona w punktach na cal, w uproszczeniu, jest to liczba pojedynczych punktów, które urządzenie drukujące może wydrukować na linii o długości jednego cala. W większości modeli drukarek rozdzielczość jest ustawiana - poziomo i pionowo. Na przykład 300 dpi oznacza 300 x 300 punktów na cal kwadratowy.
- Szybkość drukowania zależy od liczby stron wydrukowanych przez drukarkę w ciągu jednej minuty.
Zasada działania drukarki laserowej?
Główną częścią drukarki jest fotoprzewodnik. Jest to metalowy cylinder pokryty warstwą światłoczułą. Warstwa ta przewodzi prąd tylko w miejscu padania światła. Fotoprzewodnik jest naładowany ujemnie, po czym za pomocą lasera rysuje się na nim obraz do wydrukowania. W miejscach, w które uderza laser, powierzchnia bębna staje się przewodząca, a ładunek ujemny przepływa z powierzchni do metalowego rdzenia. Na ujemnie naładowanym bębnie uzyskuje się niewidoczny obraz z obszarów nienaładowanych.
Następnie bęben przechodzi przez toner tzn. ujemnie naładowany proszek barwiący. Dzięki elektryczności statycznej toner przykleja się do niego, ale tylko w tych miejscach, w których powierzchnia bębna nie jest naładowana: cząstki o tym samym ładunku odpychają się nawzajem. Tutaj do gry wkracza papier. Dodatnio naładowany wałek dociska papier do bębna, a ujemnie naładowane cząsteczki tonera przyklejają się do papieru: przyciągane są cząsteczki o przeciwnych ładunkach. Papier i toner są następnie podgrzewane do około 180°C, a toner jest w nich wtapiany. To w rzeczywistości jest pieczęć.
Szybkość druku drukarki laserowej zależy od dwóch czynników: czasu potrzebnego na mechaniczne podanie papieru oraz szybkości przetwarzania danych z komputera, a także od powstania wydruku dla strony. W tym celu drukarka laserowa jest wyposażona we własny mikroprocesor. Ponieważ drukarka laserowa przetwarza całe strony, wiąże się to z dużą liczbą operacji logicznych, więc szybkość drukowania zależy nie tylko od mikroprocesora, ale także od ilości pamięci, w jaką jest wyposażona drukarka.
Zasada działania drukarki atramentowej?
Główną częścią drukarki atramentowej jest głowica drukująca. Drukarka pracuje z mikroskopijnymi kroplami atramentu o wielu kolorach. Potrafi rozpylać farbę w małych kropelkach. Zasada działania różni się w zależności od producenta, ale zwykle papier przesuwa się pod głowicą drukującą, która natryskuje tusz na papier rząd po rzędzie. Jakość druku na takim urządzeniu praktycznie nie różni się od pracy podobnych drukarek laserowych, ale tusz będzie kosztował mniej.
Podczas korzystania z drukarki atramentowej tusz wychodzący z wkładu przechodzi przez specjalne dysze, a następnie spada na papier. Najcieńsze otwory dyszy przenoszą płynny atrament w postaci mikrocząsteczek na papier, tworząc obraz, fotografię lub dokument. Różne modele drukarek mają różną liczbę dysz. Średnio – od 16 do 64 sztuk, jednak wiele drukarek z nowych linii może pochwalić się dużą liczbą dysz. Na przykład HP DeskJet 1600 ma 416 dysz z kolorowym atramentem i 300 dysz z czarnym atramentem. W oparciu o tę cechę każdy znak podczas drukowania wykorzystuje wszystkie dysze jednocześnie, a kluczowym wskaźnikiem prędkości drukowania jest liczba znaków na sekundę, jednak dla wygodniejszego i bardziej zrozumiałego obliczenia stosowany jest inny wskaźnik - liczba stron na jednostkę czasu.
Wkład do drukarki atramentowej składa się ze zbiornika z tuszem i głowicy drukującej
Głowica to ogromna ilość zbiorników, w których podgrzewany jest atrament. Nazywane są dyszami. Dysze te zawierają mikroskopijną grzałkę, która natychmiast podgrzewa kroplę farby do temperatury wrzenia. Natychmiast odparowuje, znacznie zwiększając swoją objętość. Powoduje to powstawanie pęcherzyków powietrza, które wypychają atrament z dysz. Cały proces opiera się na tym, że ciecz zajmuje mniejszą objętość niż powstały z niej gaz.
Po wyłączeniu grzałki natychmiast się ochładza, a następna kropla wchodzi do odparowania. Zabieg odbywa się z ogromną prędkością - każda dysza wypycha kilka tysięcy cząsteczek płynu barwiącego na sekundę. Ale prędkość w tym przypadku jest drugorzędna. Najważniejsze jest dokładność. Każdą kroplę należy wypchnąć w wyznaczonym czasie, aby na kartce pojawiły się pożądane elementy, a nie przypadkowe plamy farby. Średnica cząstek nie przekracza 0,02 mm, czyli jest większa niż podziałka druku. W takim przypadku krople są po prostu nakładane na siebie.
W podobny sposób na papier nakładany jest kolorowy obraz, tylko powstaje poprzez zmieszanie farby z trzech lub więcej wielokolorowych wkładów. Szybkość drukowania drukarki atramentowej jest niezwykle wysoka: kolorowy atrament jest rozpylany z prędkością około 20-25 tysięcy kropli na sekundę, a czarny atrament - ponad 35 tysięcy.